Madryt zimą

 

Nadchodzące mrozy sprawiają, że wielu z nas myśli o wyprawie w nieco cieplejsze zakątki świata. Kusi słoneczna Hiszpania, zaś ofert wyjazdów last minute do tego śródziemnomorskiego kraju nie brakuje. Może by tak uciec przed zimą do Madrytu? Wszak w tym największym hiszpańskim mieście, zaliczanym do grona najstarszych europejskich metropolii atrakcji nie brakuje.

Położony w środkowej części Hiszpanii Madryt zachwyca typową dla Kastylii elegancją oraz nowoczesnymi dzielnicami. Bo hiszpańska stolica ma dwa oblicza: to historyczne, i to bardziej współczesne.
Stary Madryt to południowo – zachodnia część miasta, rozbudowana wokół królewskiej rezydencji. To właśnie Palacio Real jest najważniejszym obiektem w tej części Madrytu. Zbudowany w miejscu dawnego zamku Maurów jest do dnia dzisiejszego oficjalną rezydencją hiszpańskich królów. Ta okazała siedziba monarsza posiada aż 2800 pomieszczeń, z których część została udostępniona do zwiedzania.
Stare Miasto obejmuje również jeden z najsłynniejszych placów w całej Hiszpanii. To Plaza Mayor, który jeszcze w XVII stuleciu pełnił rolę rynku. Dawniej odbywały się tu egzekucje, obecnie organizowane są tu liczne imprezy kulturalne.
Na wschód od Starego Madrytu rozciągają się nowsze dzielnice miasta. Wiele z nich powstało w XVIII wieku. Tu znajduje się słynne muzeum Prado, mogące pochwalić się wspaniałą kolekcją europejskiego malarstwa. To jedna z najważniejszych placówek muzealnych na świecie, której historia sięga początków XIX stulecia. Tu znajduje się również Park Odpoczynku (czyli Park Retiro), który powstał na bazie dawnego ogrodu królewskiego. Jego największą ozdobą jest staw El Estanque zamknięty z jednej strony półkolistą kolumnadą z pomnikiem Alfonsa XII.
Jednym z ciekawszych miejsc w Madrycie jest Puerta del Sol, czyli Brama Słońca. Ten okazały plac wyznacza Kilometr Zero. To od niego liczy się odległości głównych dróg w Hiszpanii.
Najnowocześniejsze budynki można zobaczyć w północnej części Madrytu. Warto zajrzeć również do dzielnicy Salamanca, która uważana jest za najbardziej wytworną część hiszpańskiej stolicy. Tu znajdują się najważniejsze ministerstwa oraz liczne muzea, zaś na zmęczonych zwiedzaniem turystów czekają stylowe kawiarenki. Warto odpocząć w nich choć przez chwilę i rozkoszować się madryckim klimatem.